Kategórie
Novinky

Mazda ide valcovať trh. 6 valcov, dve nové veľké SUV a MX-30 konečne aj s Wankelom

Nemusíme si klamať, Mazda MX-30 bola od začiatku koncipovaná ako elektromobil do mesta s tým, že mimo mesta mu pomôže rotačný motor v podobe predlžovača dojazdu (range extender). Wankel ale už od modelov RX Mazda naďalej vyvíjala ako jediná a MX-30 bude prvý elektromobil, ktorému pomôže predĺžiť motor práve unikátny rotačný motor. Ten je maličký, ale výkonný a môže pracovať naozaj efektívne. Ďalšia vec je, že rodina vozidiel Mazdy sa rozšíri a rozšíri sa aj rodina motorov využívajúcich technológiu Skyactiv X. Nová platforma s pohonom prioritne zadnej nápravy tak už dostáva reálne kontúry. Predstaviť si ich môžete podľa priloženej fotografie. To je pohľad na koncept modelu CX60 od burlappcar.

Mazda informovala o plánoch na rozšírenie vlastnej série vozidiel SUV od roka 2022. Pre Európu chystá dva nové modely: Mazda CX-60 a Mazda CX-80, zo skupiny Large Product (skupina modelov CX60, CX70 CX80, CX90).

Súčasne sa na trh v USA a na niektorých mimoeurópskych trhoch uvedú nové modely CX-70 a CX-90 so širšou karosériou a CX-50 zo skupiny využívajúcej malú platformu.

Modely CX-60 a CX-80 s dvomi resp. tromi radmi sedadiel budú na čele európskej premiéry plug-in hybridných modelov vybavených kombináciou radového štvorvalcového benzínového motora s elektromotorom. Predstaví sa tiež nová generácia radového šesťvalcového benzínového motora Skyactiv-X a naftového motora Skyactiv-D v kombinácii so 48 V mild-hybrid systémom.

Okrem toho dôjde v prvej polovici roku 2022 k predstaveniu novej verzie prvého sériovo vyrábaného elektromobilu Mazda MX-30 obsahujúceho viacero elektrifikačných technológií a využívajúceho unikátny rotačný (Wankelov) motor Mazda ako generátor elektrickej energie.

Približne od roku 2025 predstaví spoločnosť niekoľko nových produktov na novej platforme určenej pre elektromobily. Vďaka uvedeniu spomenutých modelov na trh bude Mazda schopná plne elektrifikovať svoje modelové portfólio do roku 2030.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *