Kategórie
Zaujímavosti

WILL.I.AMG: cesta z geta na Mercedese

Where is the love? To bol prvý veľký hit kapely Black Eyed Peace. Solídny text, jednoduché otázky, jednoduché odpovede, trochu repu, trochu Ferggie a trochu odporu k vláde a celkovo smerovaniu sveta. Dosť na to, aby sa z kapely a jej „foundera“ stal fenomén, ktorý dlhé roky očaroval viacerými štýlmi v šikovnom mixe.

Where is the style? William Adams, lepšie známy pod umeleckým menom will.i.am, už párkrát ukázal, že bežný dizajn áut preňho nie je dosť dobrý. Aj tentokrát túto svoju špecifickosť spojil s West Coast Customs – áno, to sú tí, ktorých dieľňa bola v legendárnom programe MTV zvanom Pimp my ride.

Ich výtvor podľa návrhu pána Adamsa miesi tvary hranaté s oblinami, Triedu G s AMG GT 4door. Lebo Triedu G môžete tušiť na prednej časti auta, kým zadok je klasické AMG GT. Auto ešte dostalo aj medvedíka namiesto loga podľa sloganu „bear witness“. To je zároveň aj názov série merchov, ktoré will.i.am predáva cez svoju stránku za poriadne vysoké ceny.

Za tým všetkým je ale dobrá vec. Aj toto auto s neuveriteľne veľkými dverami, ktoré sa otvárajú v štýle áut značky Rolls Royce je vytvorené s dobrým zámerom. Jednoduché vystupovanie pri parkovaní tým nie je, pretože will.i.am nahradil štvoro dverí dvomi a tie vysia na „pántoch“ až úplne vzadu. Tým dobrým zámerom je charita a najnovší plán hudobníka will.i.am-a, ktorý chce s pomocou svojho merchu a tohto auta získať dosť peňazí na to, aby pomohol deťom z chudobných rodín z chudobných štvrtí, získať kvalitné vzdelanie v odboroch v skratke STEAM (science, technology, engineering, arts, math – veda, technika, inžinierstvo, umenie, matematika).

William tiež pochádza z chudobnej rodiny a chudobnej štvrte – z getta. Preňho i pre mnohých ďalších chlapcov z takéhoto prostredia bol Mercedes znakom zmeny, úspechu a odchodu z getta. Reperi o Mercedesoch spievali v pesničkách a deťom sa trojcípa hviezda a medveď ako taký vryli hlboko do podvedomia. Preto sa práve medveď a samotný Mercedes stali symbolom zmeny. A aj samotný model auta je symbolom zmeny až typickej pre odchod z getta. Pokojne tam môžete tak ako ja vidieť metaforu: možno sa tváriš ako niekto iný, možno vyzeráš, že si viac, no vždy sa budeš cítiť, akoby to bolo len pozlátko a nič sa nezmenilo.

Aj to by sa ale zmeniť mohlo. A zmení sa to nie tým, že si niekto zmení vizáž, ale tým, že získa poriadne vzdelanie. Mercedesu sa tieto myšlienky páčili natoľko, že namiesto pripravovanej aukcie na dobročinný účel zasiahla samotná automobilka a auto rovno kúpila a umiestni ho do svojho múzea v Stuttgarte.

Takže v skratke: aj keď to auto podľa mňa vyzerá príliš divoko, skrývajú sa za ním jednoduché, ale celkom hlboké a stále potrebné myšlienky. Tak ako v texte Where is the love.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *