Kategórie
Novinky

Aby sa neotáčali do protismeru? Čína má unikátnu diaľničnú križovatku

Mimoúrovňová križovatka umožňujúca otočiť sa do protismeru na diaľnici vysoko nad krajinou. Tak znie popis riešenia, ktoré nájdete na videu. Na prvý pohľad ide o riešenie pre tých, ktorí na dlhom úseku diaľnice náhle zistia, že chcú ísť opačným smerom, no bez skoku ďalekého by sa do protismeru nedostali. Každý si asi pri tomto videu spomenie na videá z čínskych ciest, kde sa napríklad vodič plného autobusu uvedomil neskoro, minul výjazd a namiesto jazdy po ďalší výjazd sa rozhodol cúvať na diaľnici. Výsledok bol katastrofický.

V tomto prípade je ale skutočnosť iná. Nejde o protiopatrenie voči cúvačom a protismerníkom. Ide o riešenie umožňujúce vodičom jazdiacim v jednom smere obrátiť sa do druhého smeru a zísť z diaľnice výjazdom, ktorý je len pre jeden smer. Takáto otočka vo výške nad terénom je lacnejšia ako dva výjazdy pre oba smery jazdy.

Ide o riešenie, ktoré čínsky diaľničiari využili v časti zvanej Guizhou. Práve Guizhou je známe mimoriadnymi staviteľskými počinmi. Čínska vláda sa pred mnohými rokmi rozhodla prepojiť celú Čínu vrátane odľahlých hornatých častí diaľnicami. Ročne Číňania postavia neuveriteľných 10 000 kilometrov diaľnic a toto je jedna z nich. Z tohto riešenia jasne vidieť, že čínsky stavitelia namiesto projektovania náročných a drahých tradičných súčastí diaľnice neváhajú vyrobiť niečo nové len, aby stavbu urýchlili a ušetrili náklady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *