Kategórie
Novinky

Ako ukojiť eko-bláznov tlačiacich na sprísňovanie emisných noriem? Vyhláseniami o konci spaľovacích motorov!

Už to ide ako na bežiacom páse. Najprv Ford, potom Volvo, teraz Audi. Alebo najprv Volvo a až potom Ford a následne Audi? Kto si to má pamätať. Podstatná je informácia: Do roku 2030 ukončenie predaja spaľovacích motorov! Alebo rovnako desivé: koniec vývoja spaľovacích motorov.

Myslíte si, Audi, Volvo, Ford a ďalší, že to bude stačiť? Stačí nepredávať ukončiť vývoj motorov, stačí prestať predávať nové spaľovacie autá? Ukojí to neukojiteľné chúťky eko-bláznov s prístupovými kartami do Európskeho parlamentu a do iných celoeurópskych inštitúcií? Hlasní sú ako besné psy, no v skutočnosti nereprezentujú obyvateľov. Vraj nemusia. Lebo sa snažia zachrániť planétu. Dnes žiadajú jasný termín. Termín kedy si v Európe povieme a dosť: naši ľudia už nebudú jazdiť v autách kde vybuchuje palivo.

Aby bolo jasné, eko-blázni majú v mnohom pravdu. Emisie z dopravy neustále stúpajú a treba s tým niečo urobiť. Transformácia smerom k alternatívnym pohonom je nezastaviteľná, obmedzenie emisií z dopravy a uhlíková neutralita nevyhnutná. Inak sa tu všetci upečieme vo vlastnej šťave. Jedine, že by sme celé globálne otepľovanie považovali za hoax. Ale nie sme v USA, takí hlúpi nemôžeme byť.

Avšak je potrebné šialenstvo a strašenie ľudí? Lebo ľudia si naozaj nevedia predstaviť, že jedného dňa nebudú mať na výber a budú si môcť vybrať jedine medzi drahším a ešte drahším elektromobilom. Elektromobily sú pre nich strašiakom. Drahé, rýchlo sa to vybije a dlho sa to nabíja. A keď sa to aj rýchlo nabíja, záťaž siete je taká veľká, že každú chvíľu hrozí blackout.

Vodík? Vodík je fajn, ale na Slovensku nie je ani jedna čerpačka, navyše je to pekne drahá technológia a aj tí najväčší zástancovia tohto riešenia tvrdia, že pre malé a stredné autá to nemá význam. A práve malé a stredne veľké autá tvoria väčšinu našich vozových parkov.

Pomôže hybridizácia? Nie, lebo to je len taká barlička. Barlička a snaha o to zvyknúť si na bezemisné riešenia. Že existujú naozaj efektívne hybridy? Existujú, ale ako vidieť, eko-bláznov to nezaujíma. Lebo stále je tam spaľovací motor a to je horšie ako dedičný hriech.

Koniec spaľovacích motorov sa teda blíži. A to pomerne rýchlo. 9 rokov a bude po všetkom. Ak aj budú spaľovacie motory na predaj, budú extrémne drahé a jedine v súbehu s elektrickým pohonom.

Nakúpiť si spaľovacie autá teraz ešte aj do zásoby? Nuž, ak vám to ide, kúpte si, ale pozor. Pozor, lebo sprísňovaním emisných noriem až do absurdna to neskončí. A neskončí to ani úplným zákazom predaja a dovozu nových áut so spaľovacím motorom. Skončí to až niekde medzi brutálnymi daňami za používanie spaľovacích áut v starších emisných normách, niekde medzi zákazmi vstupov do väčších miest so spaľovacími motormi a až takým sprísnením emisných testov starších vozidiel, že nimi žiadne nebude vedieť prejsť.

Až tam to skončí, pokiaľ tú „ekologickú“ obludu neprestaneme kŕmiť. Akoby sa automobilky predbiehali v tom, ktorá tresne väčšiu sprostosť. O 9 rokov nebudeme predávať žiadne spaľovacie motory! Už dnes zastavujeme vývoj nových motorov. Už včera sme prestali predávať naftové motory.

Akoby záležalo na tom, či sa eko-bláznom značka zapáči. Má to pre nich význam? Dostanú za svoje vyhlásenia väčšie dotácie?

Lenže toto problém nerieši. Ani keby sme hneď dnes všetci prestali v osobnej doprave používať spaľovacie motory, zem sa neprestane točiť okolo svojej osy a emisie skleníkových plynov náhle neprestanú rásť.

Áno, ak môžete, jazdite menej. Kúpte si elektromobil, prípadne hybrid. Ale nezabúdajte, že to nie je jediná náplasť na prehrievajúcu sa atmosféru. Že ak bude celá naša ekológia len o spaľovacom motore, naozaj sa udusíme vo vlastnej šťave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *